ANSİKLOPEDİ GİRİŞ


Akdeniz Sanat İnsanları Ansiklopedisi

Browse the glossary using this index

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | ALL

Z

Picture of Ayşegül İZMİRLİ

Zehra BAŞARAN

by Ayşegül İZMİRLİ - Saturday, 29 January 2022, 2:00 AM
 

Zehra BAŞARAN

Zehra BAŞARAN  

 1971 Yılında İstanbul’da doğdu. 1995 de Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümünden mezun oldu. 2006 da Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2018-2021 yılları arasında Kuytu Artline Galeri’ nin sanat danışmanlığını yürütmüştür. İstanbul Maltepe’ deki özel atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

İnstagram: zehrabasaran_art

E-posta: zehrabasaranzb@hotmail.com

Zehra Başaran

Zehra BAŞARAN

Zehra BAŞARAN

 

Picture of Ayşegül İZMİRLİ

Zehra Betül YILDIRIM

by Ayşegül İZMİRLİ - Saturday, 29 January 2022, 1:30 AM
 

Zehra Betül YILDIRIM

Zehra Betül YILDIRIM 

1999 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. Buca ilköğretim okulu, Karagözoğlu ortaokulunu bitirip Abidin pak'pakmaya Anadolu lisesini bitirmiştir. Uşakta güzel sanatlar fakültesi resim öğrencisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Zehra Betül YILDIRIM

Zehra Betül YILDIRIM

Zehra Betül YILDIRIM

 

Picture of Cansu KONUR

Zekai BEŞ

by Cansu KONUR - Friday, 7 February 2020, 6:50 PM
 

.

Zekai BEŞ
1961 Isparta doğumlu. 1971 Isparta İsmet Paşa İlkokulundan Mezun oldu. Ortaokul birinci sınıfta okulu bıraktı. 12 yaşındayken kuaför çıraklığına başladı. 3 yıl sonunda çıraklık yaptığı yeri satın alarak 14 yaşında kendi kuaför salonunu işletmeye başladı. 2014 yılına kadar mesleğini sürdürdü. Sanata olan merakı çocukluğunu geçirdiği evin yanında bulunan kilisenin kiremitlerinin üstündeki figürleri fark etmesiyle başladı. Onlara benzer çalışmalar üretti ondan sonra bu merak hep devam etti. Sanat alanında herhangi bir eğitim almayan Zekai Beş: ağaç-ahşap oyma, heykel, yağlı boya, farklı malzemeleri birleştirme gibi teknikler kullanarak yeni şeyler üretmeyi hiç bırakmadı. Sürekli çalışarak, üreterek kendini geliştirdi. Kendine has tarzı ve üslubu çalışmalarına önemli bir katkı sağladı. 2005 yılında Antalya’da Resim Öğretmeni Erol Kökten ile ahşap oyma sergisi açtı. 2000’li yıllarda Isparta Davraz Kayak Merkezinde heykel yarışmasına katıldı mansiyon ödülü aldı. Çalışmalarını evinde yapan, sürekli olarak üretmeyi seven Zekai Beş şimdiki hedefi olan evinin önüne yapmak istediği heykelini tasarlamaktadır.
 İletişim Tel: 05358564696 

Picture of Yasemin ŞAĞIŞMAK

Zeki AKAKÇA

by Yasemin ŞAĞIŞMAK - Friday, 7 February 2020, 6:56 PM
 

Zeki AKAKÇA

25 Ağustos 1963  Denizli-Beyağaç doğumlu. Evli  ve 2 çocuk babası. Öğrencilik yılları; Beyağaç, Köyceğiz/Muğla ve Denizli de geçti. 1981 - 1994 yılları arası özel sektörde daha sonra Denizli Belediyesinde çalışmaya başladı. Burada sırasıyla; Türk- Alman Ortaklığı ile yapılan “Katı Atık Yönetim Projesi”  yöneticiliği, Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Su Abone şefliği görevlerinde bulundu. Denizlinin Büyükşehir Belediyesi olması sonrası Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığında memur statüsünde “Sergi Salonu Yöneticisi” olarak çalışıyor.

Resmi görevleri dışında bir çok sivil toplum örgütünde, kurucu, yönetici, yönetim kurulu üyesi ve gönüllü olarak çalıştı,  bir kısmında  halen çalışmaya devam ediyor. TEMA Vakfı Denizli İl Temsilciliği, DELSAD (Denizli El Sanatları Derneği ), Denizli Kent Müzesi Girişimcileri Derneği, Denizli  Gazeteciler Cemiyeti, Denizli Sanat Sevenler Derneği, Beyağaç Belediye Spor Kulübü, DEFSAD (Denizli Fotoğraf Sanatı Derneği), DENFOT (Denizli Fotoğraf Derneği), ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği), ÇYDD  bunlardan bazılarıdır.

Yaklaşık 15 yıl yerel bir gazetede “köşe yazıları”, yerelde yayınlanan değişik dergi ve bültenler ile Denizli Valiliği ve Denizli Belediyesince çıkartılan dergilerde fotoğraf ve yazıları yayınlandı. Ayrıca değişik haber siteleri ve  yerel tv kanallarında “gezi ve  inceleme yazıları”   yazıp programlar yapmaktadır. Bunlar dışında yerel, bölgesel ve ulusal dergilerde de istek üzerine yazıları-fotoğrafları yayınlanmaktadır. Bazı ulusal kanallar ile TRT Belgesel kanalına da zaman zaman yerel danışmanlıklar ve rehberlikler yapmaktadır.

Uzun zamandır sürdürdüğü fotoğraf çalışmalarındaki tarzı  “doğa-insan-çevre” üçlemesiyle açıklanmaktadır. Halen “Laodikya Fotoğraf Topluluğu” LAFOT ile LAODİKYA Gezi ve Doğa Yürüyüş Grubunun yöneticiliğini yapmaktadır.  Fotoğraf üzerine eğitim vermeye, sunumlar yapmaya devam etmektedir.

Bu güne kadar 12 kişisel sergi açmış,  yurt içi ve dışında bir çok karma fotoğraf sergisine katılmıştır

topraktanyapraga@hotmail.com

zekiakakca@hotmail.com


 

Picture of İbrahim KAYA

Zeynep KEKLİK

by İbrahim KAYA - Friday, 3 December 2021, 2:37 PM
 

Zeynep KEKLİK

Zeynep KEKLİK

1973 yılında Karaman'da doğdu.1994 Yılında Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş eğitimi anabilim dalında lisans eğitimini tamamladı. MEB'e bağlı ortaöğretim kurumlarını ardından Antalya ve Samsun R.K Bilim ve Sanat merkezlerinde görev aldı. Halen Samsun Atakum Bilim ve Sanat merkezinde görev yapmakta olup çeşitli karma sergilerde ve özel koleksiyonlarda eserleri yer almıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

İletişim e-posta: zkeklik73@gmail.com

Zeynep KEKLİK

Zeynep KEKLİK

Zeynep KEKLİK


 

Picture of Fikriye GÜNBEYİ

Zeynep ŞAHİN

by Fikriye GÜNBEYİ - Friday, 7 February 2020, 7:01 PM
 


Zeynep ŞAHİN

1991 yılında Antalya da doğdu. İlkokul ortaokul ve lise eğitimini Antalya'da tamamladı. Resme olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Liseden sonra resim eğitimi aldı. Yetenek sınavlarına 2 yıl hazırlandıktan sonra, Kütahya Dumlupınar Üniversitesine 2012 de giriş yaptı. 5 yıl süren lisans hayatından sonra, dijital çizim, yağlı boya ve sulu boya üzerine yoğunlaştı. Meslek hayatına dijital ortamda devam ediyor.

İletişim: sahin.zeyn@gmail.com
 

Picture of İbrahim KAYA

Zuhal BAŞBUĞ

by İbrahim KAYA - Wednesday, 17 November 2021, 8:26 PM
 

Zuhal BAŞBUĞ

Doç. Dr. Zuhal BAŞBUĞ

1979 Niğde’de doğdu. 1996-2000 Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalında Lisans eğitimini tamamladı. 2000-2016 M.E.B. bağlı okullarda resim ve teknoloji tasarım öğretmeni olarak görev yaptı. 2016 Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2014-2016   Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2016-2019 Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı’nda Doktora eğitimini tamamladı2020 Plastik sanatlar alanında Doçent oldu. Sanatçının yazarı olduğu kitap bölümleri, çok sayıda ulusal, uluslararası düzeyde hakemli dergi makaleleri, eserleriyle ve tebliğleriyle katıldığı sempozyum, kongre, çalıştay ve bienaller bulunmaktadır. Çok sayıda eseri, özel ve resmi koleksiyonlarda bulunan sanatçı, yüzden fazla karma, grup ve yarışmalı sergilere katılmış, resim alanında bir ödül kazanmıştır. Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Kıbrıs Modern Sanatlar Müzesi, Antalya Dokuma Park Kent Belleği Müzesi, Akdeniz Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi koleksiyonlarında eserleri yer almaktadır.  Eserlerinde genelde kadın figürüne yer veren sanatçı, ağırlıklı olarak figüratif kompozisyonlu çalışmalar yapmaktadır.

E posta: zuhalbasbug@akdeniz.edu.tr

Zuhal BAŞBUĞ

Zuhal BAŞBUĞ

Zuhal BAŞBUĞ

Zuhal BAŞBUĞ