ANSİKLOPEDİ GİRİŞ


Akdeniz Sanat İnsanları Ansiklopedisi

Browse the glossary using this index

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | ALL

Page:  1  2  (Next)
  ALL

Y

Picture of Merve YILMAZ

Yamaç ATAN

by Merve YILMAZ - Friday, 17 January 2020, 8:15 PM
 


Yamaç ATAN

1996 da Ankara da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Antalya da Akdeniz Üniversitesinde Güzel Sanatlar bölümüne girdi. Daha sonra resim anasanat dalı üzerine yüksek lisans a katıldı ve hala devam etmektedir.  Resim tarzı içinde depresif ve melankolik öğeler nevrotik ruh halleri ön planda olmak üzere toplumsal olayları, gençleri, populer tüketimi ele almaktadır.  Şu anda çalışmalarına Antalya da devam ediyor. 


 

Picture of Mustafa Koray TAŞKIRAN

Yasemin GÜZEL

by Mustafa Koray TAŞKIRAN - Sunday, 5 December 2021, 10:34 PM
 


Yasemin GÜZEL

1988 SİVAS doğumlu sanatçı; 2019 Sivas Cumhuriyet Üniversitesi mezunudur. İstanbul’da yaşayan ve anne olan sanatçı Özel bir Kolejde Görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Kişisel ve karma olarak birçok sergide yer almıştır. İlk kişisel resim sergisini Sivas Tren Garında daha sonra farklı illerde birçok karma sergiye katılan sanatçı açan sanatçı İHA, DHA, TRT, AKTÜEL MEDYA ve birçok yerel basının ilgisini görmüştür.

ARTCONTACT, CONTEMPORAYART sanatçılarından olarak sergilere ve fuarlara katılan sanatçı; üslup olarak kavramsal işler yapmakta açıkçası kadın temalı eserler üretmektedir ve sloganı;

“Sanat görülmeyeni görünür kılmaktı. Bende erilliği anlatmak için şiddet gören kadınların saçlarını ve kendi çeyizimdeki bohçalarımı, çarşaflarımı farkındalık için eserler haline getirdim ve kavramsal işlerle tüm kadınlarımızı anlattım.’’

yaseminguzel@gokkusagi.k12.tr
 

Picture of Celal Kaan YÜRÜK

Yasemin ÖZDEMİR

by Celal Kaan YÜRÜK - Saturday, 29 January 2022, 1:32 AM
 


Yasemin ÖZDEMİR

 25 yaşındayım Elazığlıyım. Liseyi Kız meslek lisesinde okudum. Moda tasarım mevzunuyum. Trabzon’da yaşıyorum.  Görele güzel sanatlar fakültesi Resim/Baskı bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim.

yaseminozdemir074@gmail.com


 

Picture of Mustafa Koray TAŞKIRAN

Yelda GÖNENDİ

by Mustafa Koray TAŞKIRAN - Saturday, 17 September 2022, 12:43 AM
 


Yelda GÖNENDİ

   2 Ekim 1972 yılında Almanya/Düsseldorf’a bağlı Holzheim kasabasında doğdu. İlk öğrenimini Almanya’da, ortaokul ve lise öğrenimini ise Muğla/Yatağan’da tamamladı. 1997 yılında İnönü Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Resim-İş Öğretmenliği Bölümü, Grafik Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. İlk olarak Isparta Keçiborlu Anadolu Lisesi’nde resim öğretmeni olarak göreve başladı. Daha sonra uzun yıllar Isparta Gazi Lisesi’nde görev yapıp 2013 yılında Isparta Güzel Sanatlar Lisesi’nde çalışmaya başladı.

   Birçok karma sergi açan sanatçı, ağırlıklı olarak akrilik boya ile “ekspresyonist” ve “soyut (abstract) ekspresyonist” tarzda çalışmalar yaptı. 2017 yılında tezhip ve minyatür sanatıyla tanıştı ve bu alanlarda eserler üreterek epeyce karma sergiye katıldı. Mevcut resim anlayışını, tezhip ve minyatürle yorumlaması sanat yapıtlarında farklılıklar oluşturmuştur.

   2018 yılında “1. Ulusal Eğitimci Ressamlar Buluşması” dahilinde düzenlenen resim sergisine katıldı. Ardından 2020 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile düzenlenen “Anadolu Masalları Projesi” ve yine 2021 yılında aynı proje kapsamında “Dede Korkut Hikayeleri” nin resmedilmesi etkinliklerinde vazife aldı. Pandemi sürecinde “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” ne katılmış ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından verilen “Üstün Başarı Belgesi” ile ödüllendirilmiştir.

   Şu an Isparta Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmeni olarak görevini sürdüren sanatçı aynı zamanda resim alanındaki çalışmalarını da devam ettirmekte ve geliştirmektedir.


İletişim: yeldagonendi@hotmail.com

İG: Yelda Turgut GönendiTuval üzerine akrilik boya "Kaçış" Kesit (40x60)


Kağıt üzerine guaj boya ve altın "Hâlkâr" (50x50)


Kağıt üzerine guaj boya ve altın "Şükûfe" (35 x50)Kâğıt üzerine guaj boya ve altın "Hâlkâr ve Arı" (35 x50)


 

Picture of Şükriye Nur YILMAZ

Yetkin YAĞCI

by Şükriye Nur YILMAZ - Monday, 7 December 2020, 12:55 AM
 

.

Yetkin YAĞCI

1991 yılında Ankara’da doğdu. Heykeltıraş bir baba ve çok sayıda sanatçının olduğu bir ailede büyüdü. Okul yıllarında resim ve heykel yarışmalarında çok sayıda ödül kazandı. 2010 yılında Anadolu Meslek Lisesi Grafik Tasarım-Fotoğraf bölümünden mezun oldu, ardından 2013 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. 2019’da Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Bileşik Sanatlar Ana sanat Dalında yüksek lisansını tamamladı.

Birçok Reklam Ajansın’da Sanat Yönetmeni, Grafik Tasarımcı olarak çalıştıktan sonra kendi şirketini kurdu. Özel sektör ve Kamu’da birçok proje gerçekleştirirken bir yandan sinema sektöründe görüntü yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Ankara ve İstanbul’da kısa film, belgesel, klip, kamu spotu ve reklam projelerinde görüntü yönetmeni olarak yer aldı. Bu projeler ulusal ve uluslararası film festivallerinde çeşitli derecelerle izleyici karşısına çıktı. Son dönemlerde belgesel, festival filmlerinde, müzik kliplerinde yapımcı ve uygulayıcı yapımcı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Grafik Tasarım, Resim, Heykel, Fotoğraf ve Sinema alanlarında toplam 22 ödül sahibi olan Yağcı, Ulusal ve Uluslararası 16 sergiye katılmıştır. 

İletişim: yetkinyagci@gmail.com

.

.

.

 

Picture of Ayşegül İZMİRLİ

Yıldız ALTUN

by Ayşegül İZMİRLİ - Saturday, 29 January 2022, 1:52 AM
 

Yıldız ALTUN

Yıldız ALTUN

1973 Samsun doğumlu. Gazi üniversitesi işletme mezunu. Küçük yaşta resme ilgisi vardı yıllardır çiziyor. Son 10 yıldır birçok ressamdan eğitim alarak kendisini geliştirdi. Profesyonel olarak çizim yapıyor. 30'a yakın karma resim sergisinde bulundu. Şu an AHBVÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi. İlerleyen yıllarda değişik projelerle hayat bulmak istiyor.

İnstagram: ressamyildizaltun

Yıldız Altun

Yıldız Altun

Yıldız Altun

 

Picture of Aslı VİZE

Yıldız DUMAN ERCAN

by Aslı VİZE - Wednesday, 5 February 2020, 12:40 AM
 


Yıldız DUMAN ERCAN

1972 Aydın Karacasu’da doğdu. 1991- 95 Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü, Grafik Ana Sanat Dalında eğitim gördü. Mehmet Fırıncı, Demir Ali Selamet ve Yüksel Uslay atölyelerinde lisansını yaptı. 2011-2016 Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klasik Arkeoloji Bölümünde “Antik Çağ Barok Sanatın Avrupa barok Sanata Yansıması” konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı. 1995 yılından bu yana MEB’e bağlı resim öğretmenliği yapmaktadır. Halen sanat çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Yedi aşama ve seriden oluşan Antik Kentler, Tarihi ve Mitolojik hikâyeleri üzerine hazırladığı “Tarihin Renkli Çığlıkları” adlı projesini sürdürmektedir. Yurt dışında ve yurt içinde birçok karma sergiye katıldı ve Sanat Bienallerinde yer aldı.

email: yildizdumanercan@hotmail.com

İnstagram: yildiz_duman_ercan

İş Adresi: Naile Mehmet Ali Uyanık Anadolu lisesi Başkarcı  Denizli

Atölye adresi: Adalet Mah. Deniz Sitesi. A blok Zemin kt. Merkezefendi Denizli

 

Picture of Cansu KONUR

Yunus Emre DELİKANLI

by Cansu KONUR - Wednesday, 5 February 2020, 12:45 AM
 

.

Yunus Emre DELİKANLI

1986 Isparta doğumlu. İlkokul , ortaokul, lise öğrenimini Isparta’ da yaptı. 2008 yılında Süleyman Demirel Üniversitesinde Makine Mühendisliğini bitirdi. Daha sonra yüksek lisansa başladı. Ardından doktora eğitimini 2017 yılında tamamladı. Şu anda Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Senirkent Meslek Yüksek Okulunda Makine Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmakta. İlkokul yıllarında çizime olan merakı başladı. Bunun başlamasında çizgi roman sevmenin çok etkisi oldu. Lise döneminde karikatür dergilerini sıklıkla takip etti. Resim alanında herhangi bir eğitim almayan Dr.Emre DELİKANLI sürekli çizimler yaparak kendini geliştirdi. 2016’ dan bu yana portre karikatür çalışmaları yapmaktadır. Yaptığı çalışmaları lise yıllarında resim öğretmeni olan Sermin İmre’ye göstererek sergi açma fikrine yöneldi. Yeşilçam oyuncularını sevmesi ve toplumumuzun ortak paydası olması sebebiyle bu konudan bir konsept oluşturdu. Yaklaşık 100 tane Yeşilçam ünlüsünü çizmeye başladı. 2016 yılında başladığı bu çalışma 3 yıllık emek sonunda 2019’un şubat ayında Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün sergi salonunda “Yeşilçam’ın Yüzü” isimli sergisini açtı. Bu dünyada geride bir şey bırakmayı istemesi sebebiyle sergideki çalışmalarıyla bir kitapçık oluşturmayı ve bu sergiye benzer başka konseptler çalışarak farklı sergiler açmayı hedeflemekte. Bunlar dışında Van’da basımı yapılan AT dergisi kapağında bir çalışması da yayınlanmıştır. Rapido kalemlerle başladığı karikatür çalışmalarına mürekkep ve sulu boya ile şu an hala devam etmektedir.

İletişim Bilgileri:   IG: theartof.ed  Blog: emredelikanli.blogspot.com.tr

 

Picture of Selin BAŞAĞ

Yusuf AĞRAŞ

by Selin BAŞAĞ - Friday, 3 December 2021, 2:35 PM
 

Yusuf AĞRAŞ 

Yusuf AĞRAŞ

Yusuf Ağraş, 1998 yılında Siirt doğumlu. İlk ve ortaöğretimimi Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Daha sonra 2012 yılında Siirt Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi’nde sanat eğitimi almaya başladı. Burada resim ağırlıklı olmak üzere resim ve heykel eğitimi aldı. 2016 yılında akademik düzeyde sanat eğitimi almak için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Özel Yetenek Sınavı’na başvurdu. Başvurumun değerlendirilmesi ve yetenek sınavı sonucunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalına ikincilikle girdi. Dört yıllık lisans eğitimi boyunca heykel, resim ve özgün baskı alanlarında çalışmalar yaptı. Lisans eğitimimi 2020 Haziran ayında birincilikle tamamladı. Şu anda 2021 yılı ekim ayı itibarı ile Düzce Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsünün Resim Bölümünde yüksek lisans eğitimine devsm ediyor.

Email: yusuf.agras1@gmail.com

INSTAGRAM: @yusufagras_


 

Picture of Muhammet Sait ÇETİN

Yusuf BİLEN

by Muhammet Sait ÇETİN - Tuesday, 27 December 2022, 1:57 PM
 


Doç. Dr. Yusuf BİLEN

1970 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamladı. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir müddet sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra 1998 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü’nde araştırma görevlisi oldu. 2001 yılında “Hattat Mustafa Halim Özyazıcı, Hayatı, Sanatı ve Eserleri” konulu yüksek lisans tezi hazırladı. 2004 yılında Hattat Mehmed Özçay Bey’den sülüs-nesih yazılarında icâzetnâme aldı. 2010 yılında “Hattat Mehmed Şevki Efendi ve Sülüs-Nesih Hat Ekolü” çalışması ile doktorasını bitirdi. Erzurumlu İbrahim Hakkı Sempozyumu çerçevesinde Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın Tefvîznâme şiirini nesih hatla yazarak “Tefvîznâme” isimli bir kitap hazırladı. Ayrıca birçok kültür ve sanat dergisinde sanata dair yazılar yazmaktadır. Halen Süleyman Demirel Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde görevine devam etmektedir.

İletişim: yusufbilen@sdu.edu.tr

 


Page:  1  2  (Next)
  ALL