ANSİKLOPEDİ GİRİŞ


Akdeniz Sanat İnsanları Ansiklopedisi

Browse the glossary using this index

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | ALL

Page:  1  2  (Next)
  ALL

O

Picture of Celal Kaan YÜRÜK

Oben YILMAZ

by Celal Kaan YÜRÜK - Sunday, 5 December 2021, 9:49 PM
 


Oben YILMAZ

Almanya – Schramberg doğumlu sanatçı 2000 yılında Çukurova güzel sanatlar grafik ana sanat dalından mezun olmuştur. Bu tarihten itibaren Adana'da bir okulda Resim Öğretmeni olarak çalışmaktadır. Aynı zaman da çalışmalarına atölyesinde devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışında 12 kişisel sergi ve 42'nin üzerinde karma sergi ve çalıştaylara katılmıştır.

obenyilmaz.art@gmail.com
 

Picture of Ayşegül İZMİRLİ

Oğuz GÜRKAYNAK

by Ayşegül İZMİRLİ - Sunday, 5 December 2021, 9:52 PM
 

Oğuz GÜRKAYNAK

Oğuz GÜRKAYNAK

28.09.1989 yılı doğumlu Oğuz GÜRKAYNAK Denizlilidir. 2011 yılında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Öğretmenliğinden mezun olmuştur. Halen Resim öğretmeni olarak görev yapmakta ve isteyen öğrencilere resim kursu vermektedir.

instagram: cizimvaktiii

Oğuz GÜRKAYNAK

Oğuz GÜRKAYNAK

Oğuz GÜRKAYNAK

 

Picture of Okan GÖKDAL

Okan GÖKDAL

by Okan GÖKDAL - Sunday, 3 April 2022, 11:52 PM
 

Okan GÖKDAL

Okan GÖKDAL

1997’de Isparta’da doğdu. İlk ve ortaokul zamanlarında sanata olan ilgisi başladı. 2015 yılında Isparta Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden birincilikle mezun oldu. Lise döneminde Yalvaç, Isparta ve Ankara'da Yüz Yılın Yüz Ünlü Türk Yüzü Sergisine çalışmalarıyla katıldı. Lisans eğitimini Denizli Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde, yüksek lisans eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsünde tamamladı. Sanat ve Çocuk üzerine birçok sosyal sorumluluk projesi yürüttü, çeşitli grup sergilerine katıldı. Genel olarak yağlı boya tekniği çalışan Okan Gökdal duvar resimleri, özgün baskı, kent sanatı ve grafik tasarım gibi alanlarda da çalışmalar yapmıştır. Sanatçı 3 adet kişisel resim sergisi açmıştır.

İletişim:  okangkdal@gmail.com    


 

Ö

Picture of İbrahim KAYA

Ömer İNAN

by İbrahim KAYA - Wednesday, 17 November 2021, 8:03 PM
 

Ömer İNAN

Ömer İNAN

1974 Amasya doğumludur. İlk, Orta ve Lise eğitimini Amasya'da tamamlayan sanatçı, Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde 2001 yılında Lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Mezun olduğu yıl Millî Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak Sivas'ta göreve başladı. 2005 yılında ise Çorum Sungurlu'ya tayin oldu. Halen Sungurlu Haydar Öztaş Anadolu Lisesinde görev yapmaktadır. Resim çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir. Amasya ve Sivas'ta kişisel resim sergiler açan, İstanbul ve Ankara'da ise Karma sergilere katılan sanatçının; yurt içi ve yurt dışı resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. 

İletişim e posta: akreplotus@hotmail.com 

Ömer İNAN

Ömer İNAN

Ömer İNAN


 

Picture of Yasemin ŞAĞIŞMAK

Ömür DURUERK

by Yasemin ŞAĞIŞMAK - Tuesday, 16 November 2021, 2:46 PM
 


Ömür DURUERK

Çankaya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Ömür Duruerk, lisans eğitim süresince Atölye Çamurdan’ da seramik çalıştı. 2005 yılında Cam Ocağı Vakfında camla tanıştı. 2008 yılında eşi Fatih Duruerk ile Türkiye’de stüdyo cam hareketini geliştirmeyi amaçlayan Karma Tasarım Atölyesi’ni kurdu.

 Ülkemizin farklı yerlerinde yetiştirdiği yüzlerce kursiyerler ile alevle çalışma cam tekniğinin tanınmasını, yaygınlaşmasını, gelişmesini ve de istihdama katkısını sağlamayı amaçlamaktadır. 2011 yılından beri Uluslararası Denizli Cam Bienalinin organizatör ve küratörlüğünü üstlenmektedir. Denizli kent meydanında yerini alan ve şehrin simgesi halini alan Cam Horoz Heykelinin sanatçısıdır.

Cam çalışmalarına Denizli’deki atölyesinde devam etmektedir.
 

Picture of Aslı VİZE

Ömür EKE

by Aslı VİZE - Tuesday, 4 February 2020, 11:20 PM
 


Ömür EKE

Denizli doğumlu olan ressam Ömür Eke ,Lise yıllarından beri sürdürdüğü resim çalışmalarına 1988-1992 yılları arasında Denizli Güzel Sanatlar Galerisi, A.Cevdet Şemsioğlu  Atölyesinde, Şemsioğlu ve ressam Celal Günaydın’dan ders alarak devam etti. 1990 yılında ilk kişisel sergisini aynı galeride açtı. 1998-2001 yılları arasında kendi açmış olduğu Eke Sanat Galerisi’ni çalıştırdı.Daha sonra 2002 yılında Atölye Mavi adında iki ressam arkadaşı ile birlikte açtıkları ortak atölyelerinde çalışmalarını   devam ettirdi .Kent ve sanat adına yeni oluşumlar ve projeler ürettikleri atölye çalışmalarını  2015 yılına kadar sürdürdüler..

Daha sonra Denizli’de ve  Fethiye-Göcekte kendi atölyesini kuran sanatçı çalışmalarını özel atölyelerinde sürdürmektedir. Aynı zamanda 1998 yılından ,2018 yılına kadar yerel gazete, Deha 20 Gazetesi’nde 20 yıl boyunca sanata ve insana dair köşe yazarlığı yapmış olan Ömür Eke ,halen editörlüğünü de yaptığı ‘Bukle ‘adında özel bir kültür sanat dergisinde ve” denizli haber .com “adlı internet gazetesinde ve de Ankar’da çıkan ‘Sanatım ‘adlı dergide  yazılarını  devam ettirmektedir. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 20 kişisel,26 karma sergisi ,bazı özel koleksiyonlarda  da resimleri bulunmaktadır .Ayrıca bir kaç arkadaş ortak çıkardığı iki kitabı ve kendine ait “Mavi Kalem” adlı bir kitabı bulunmaktadır…

Sanatç ı Eke,resimlerinde daha çok modern kadını,kent yaşamını ,sosyal hayattaki konumunu ,kadının popüler kültürün aynılaştırdığı kadar,yalnızlaştırdığı,görünüşte halinden memnun hallerini anlatmaya çalışıyor.Renkçi ,anlatımcı ,dışa vurumcu tarzıyla expresif anlayışa sahiptir.


 

O

Picture of Rümeysa Genç

Orhan ALTUĞ

by Rümeysa Genç - Monday, 13 February 2023, 11:22 AM
 

Orhan ALTUĞ

1974 Afyonkarahisar doğumludur. 1992-1997 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Hat Ana Sanat Dalında eğitim gördü. 1997 yılında, “Afyonkarahisar Mevlevîhanesi’ndeki Levhaların Hat Sanatı Bakımından Değerlendirilmesi” konulu bitirme projesıni merhum Prof. Dr. Ali YARDIM danışmanlığında lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi ABD’nda “Afyonkarahisar Yapı Kitâbelerinde Hat Sanatı” Prof. Dr. Ali Osman UYSAL danışmanlığında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1997-2007 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak çalıştı. 2007 yılından bu yana Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat Ana Sanat Dalı’nda görev yapmaktadır. Sülüs-Nesih dalında icazete sahip olan Altuğ, Hat Çalışmalarını Hattat Prof. Dr. Mehmet Memiş ile devam ettirmektedir. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda çok sayıda bildirisi yayınlandı. 3 uluslararası 5 ulusal olmak üzere sekiz kişisel sergisi olan Orhan Altuğ, Sakarya'da bulunan Atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmektedir. Sakarya Geleneksel Türk Sanatları İhtisas Merkezi, Serdivan Fikir Sanat Akademisi ve Yadem'de Hüsn-i Hat Öğreticiliği yapmaktadır. Orhan Altuğ, evli ve 3 çocuk babasıdır.

iletişim: hattatorhanaltug@gmail.com

 

Picture of Yasemin ŞAĞIŞMAK

Orhan GÜLER

by Yasemin ŞAĞIŞMAK - Tuesday, 4 February 2020, 11:27 PM
 

Orhan GÜLER

Aslen Kurucaşile'nin Kapısuyu köyün'den olup; 1955 yılında İstanbul'da doğmuştur.

İlkokulu ve ortaokulu babasının hekim olarak ve mecburi hizmeti nedeni ile gittiği Denizli'nin Sarayköyü ilçesinde bitirmiştir. Lise eğitiminin ardından 1973 yılında İstanbul Mimar Sinan Üniversitesini kazanarak tekrar doğduğu kente adım atmıştır. 1978 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Tasarım ve İç Mimarlık bölümünden mezun olmuştur. 

Denizli'nin Sarayköy ilçesine yerleşmiştir. Çalışmalarına suluboya olarak başlamış ve suluboya tekniğinde birçok ödüller almış. Değişik dönemlerde de sergiler açarak toplumun beğenisini kazanmış. Uluslar arası suluboya ressamları derneği üyesidir.

SERGİLER

2012, 2013, 2014, 2015 yıllarında katıldığı ve Türkiyeyi temsilen girdiği yarışmalarda 2 yıl üst üste eserlerini sergilenmeye değer görülmüş ve İnternatıonal Watercolor Socıyety' Colors Of The Word' kataloğunda yer almıştır.

İzmir suluboya ressamları derneğinden oluşturdurdu Akademik Sanat Platformu'nun organize ettiği, Buca Eğitim Fakültesi Resim  Bölümü sanat galerisinde değerli hocaların juriliği neticesinde sergilemeye değer görülen 3 adet eseri ile plaket almıştır. 
 

Picture of Şükriye Nur YILMAZ

Orhan UMUT

by Şükriye Nur YILMAZ - Tuesday, 5 January 2021, 1:00 PM
 

.

Orhan UMUT 

1972 Diyarbakır-Türkiye doğumlu. 1993-1997 Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü mezunudur. Birçok kurum, kuruluş, müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Orhan UMUT, bir yandan Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Yüksek Lisans eğitimine devam ederken diğer yandan da resim çalışmalarını Diyarbakır'daki atölyesinde sürdürmektedir. 53 kişisel sergi, 131 karma sergi, 9 farklı dal da ödül kazanmıştır.

İletişim: orhannn2142@gmail.com

.

.

. 

Picture of Muhammet Sait ÇETİN

Orhan YEYEN

by Muhammet Sait ÇETİN - Friday, 6 January 2023, 10:38 PM
 
Orhan YEYEN
1998 yılında Isparta'da doğdu. 2017 yılında Isparta İmkb Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Lisesinden mezun oldu. 2019 yılında SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları bölümüne girdi. Hali hazırda hat sanatı çalışmalarına Isparta'da devam etmektedir.

İletişim: orhanyeyn98@gmail.com
İnstagram: orhanyeyen


 


Page:  1  2  (Next)
  ALL