ANSİKLOPEDİ GİRİŞ


Akdeniz Sanat İnsanları Ansiklopedisi

Browse the glossary using this index

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | ALL

Page:  1  2  3  4  (Next)
  ALL

M

Picture of Ayşegül İZMİRLİ

Mahmut KOÇ

by Ayşegül İZMİRLİ - Sunday, 5 December 2021, 9:31 PM
 

Mahmut KOÇ

Mahmut KOÇ    

 1992 Denizli doğumlu Mahmut KOÇ, Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi, Pamukkale üniversitesi resim-iş öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. 

e-mail: koc_ressam@hotmail.com

Mahmut KOÇ

Mahmut KOÇ

Mahmut KOÇ


 

Picture of Yıldız ERYAZAR

Mahmut TOPRAK

by Yıldız ERYAZAR - Tuesday, 16 November 2021, 2:32 PM
 

.

Mahmut TOPRAK

1965 yılında Sivasın Gürün ilçesinde doğdu. Orta öğrenimini Pamuk pınar Öğretmen Lisesinde, üniversiteyi Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Bölümünü bitirdi. Bursa’da 8 yıl yerel ve ulusal gazetelerde haber muhabirliği yaptı.
1994 yılında öğretmenliğe başladı, Şanlıurfa Siverek ve Bilecik Söğüt ilçesinde görev yaptı. 20 yıldan beri Isparta Güzel Sanatlar Lisesinde resim öğretmeni olarak görev yapıyor.
Isparta’da sanatın gelişmesi için ekip çalışmalarına büyük önem verdi ve bunu gerçekleştirmek için 2002 yılında Resim Eğitimcileri ve Sanatçılar Derneğinin kurulmasına öncülük etti. 2013 yılında topluluk olarak sürdürülen fotoğraf çalışmalarının dernek çatısı altında toplanması için bir grup fotoğraf sevdalısı ile birlikte kısa adı ISFODER olan Isparta Sanat ve Fotoğraf Derneğinin kurucuları arasında yer aldı. Isparta'nın tanıtımında büyük etkiye sahip olan bu derneğin 3 dönemdir yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor.

.

.


 

Picture of Yasemin ŞAĞIŞMAK

Meftune ERDUYAN

by Yasemin ŞAĞIŞMAK - Tuesday, 4 February 2020, 10:14 PM
 


Meftune ERDUYAN

1953 doğumlu, Denizli Öğretmen Okulu mezunu olup 25 yıl öğretmenlik yapmıştır. Resim eğitimini İzmir Resim Heykel Müzesi , Doğan Art Galerisi, Norm Sanat Galerisi ve Galeri Akademinst kurumlarda almıştır. İzmir Suluboya Ressamları Derneği ve Resim Heykel Müzesi Derneği üyesi olan sanatçının 11 kişisel sergisi , 25’in üzerinde karma sergiye katılımı vardır. Çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Cep: 0536 711 8761

e-posta: meftune53@hotmail.com

ınstagram : mefart35.5

 
 

Picture of Yıldız ERYAZAR

Mehmet ALTINAY

by Yıldız ERYAZAR - Tuesday, 4 February 2020, 10:15 PM
 

.

Mehmet ALTINAY

 1978 yılında Antalya'da doğdum. İlk ve orta eğitimimi Antalya'da tamamladım. Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmeliği Bölümünden mezun oldum. 2003 yılında İlk olarak Ağrı İli Patnos İlçesinde sınıf öğretmeni olarak göreve başladım. 2005 yılından bu yana Isparta'da görev yapmaktayım. Evli ve üç çocuk babasıyım.

Amatör fotoğrafçılığa üniversite yıllarında başladım. Kurucu üyeleri arasında yer aldığım  Isparta Sanat ve Fotoğraf Derneğinde halen yönetim kurulu üyeliğim devam etmekte olup fotoğraf çalışmalarını bu çatı altında sürdürmekteyim.

.

.
 

Picture of Şükriye Nur YILMAZ

Mehmet BABAT

by Şükriye Nur YILMAZ - Tuesday, 5 January 2021, 12:58 PM
 

.

Mehmet BABAT

1989 yılında Van'da doğan sanatçı, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Ana bilim Dalından 2013 yılında mezun olmuş, halen Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Birleşik Sanatlar Ana Sanat Dalında yüksek lisans öğrenimi görmektedir. Ankara'da bulunan Nevart Sanat ve Tasarım Akademisinde öğretmenlik yapan sanatçı, 2013 yılında geleneksel gazi resim heykel yarışmasında başarı ödülü ve 2015 yılında düzenlenen II. Peker Sanat ödülleri Mansiyon, 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Düzenlediği 17.ŞEFİK BURSALI Resim Yarışması, başarı  Ödülü ve 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Düzenlediği 18. ŞEFİK BURSALI Resim Yarışması, Mansiyon  Ödülü’nün 2020 39.Turgut Pura Vakfı Resim Yarışması Mansiyon Ödülü sahibidir. İki  kişisel sergi açmış birçok karma sergide ve uluslararası çalıştaylarda yer almıştır. Kolin inşaat, Türkiye iş bankası, Ankara sanayi odası, Art suites otel bodrum gibi birçok kurum ve kişisel koleksiyonda işleri bulunmakta. Mehmet BABAT Yaşamına ve Sanat çalışmalarına Ankara'da Devam etmektedir. Kişisel, karma olmak üzere 54 sergi, 10 çalıştay ve performansta yer almıştır. Farklı dallar da 10 ödüle layık görülmüştür.

İLETİŞİM: 

+905394404506

mirbabat@gmail.com

www.instagram.com/mehmett.babat/?hl=tr

Adres: Güzeltepe mahallesi hoşdere caddesi 194/2 Çankaya/ ANKARA

.

.

. 

Picture of Ayşegül İZMİRLİ

Mehmet GÖBELEK

by Ayşegül İZMİRLİ - Saturday, 29 January 2022, 12:13 AM
 

Mehmet Göbelek

Dr. Mehmet GÖBELEK

1995 senesinde Adana'da doğdu. İlköğretimini Vakıfbank İlkokulunda, ortaöğretimini Bilfen Okullarında, lise eğitimini ise Adana Fen Lisesi'nde tamamladı. Daha sonrasında ise Çukurova Üniversitesi Tıp fakültesini tamamladı. Sanata olan ilgisini şu şekilde açıklıyor: "Resim çizmeyi, el işi derslerini vs çocukluktan beridir severim. Okulda en sevdiğim ders resim dersiydi sanırım:) Fakat ilkokul, ortaokul, lise dönemdi çizip sakladığım bir resim ve tablo çok fazla yok. Defter, kitap köşelerine çizerdim. Daha sonrasında üniversite zamanında tam ve ciddi olarak çizmeye başladım ve bu çizdiklerimi saklamaya karar verdim. İlk başta karakalem ve renkli kalemler, akrilik boyalar kullanmaya başladım. Kil ve hamurdan heykeller yaptım, taş boyama, sfx yara-efekt makyajlarını denedim. Markerlar, suluboyalar, toz pasteller... Açıkçası birçok alanda eserler çıkarmaya çalıştım. Ve hepsinden de zevk aldım. Son birkaç yıldır dijital çizim dünyasına giriş yaptım. Ve uçsuz bucaksız bu dünyada umarım güzel şeyler çıkarmaya devam edeceğim. Sanat benim için olağanüstü bir terapi niteliğinde. Beni alıp bambaşka, çok güzel bir dünyaya, hayal gücünün derinliklerine götürüyor. O yüzden dileğim ve sizlere tavsiyem sanatla kalmanızdır."

İnstagram: cizendoktor

Mehmet Göbelek

Mehmet Göbelek

Mehmet Göbelek

 

Picture of Celal Kaan YÜRÜK

Mehmet KAPLAN

by Celal Kaan YÜRÜK - Monday, 13 December 2021, 8:49 PM
 


Mehmet KAPLAN

1995 yılında Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesine bağlı Kale Mahallesi'nde doğdu. İlköğretimini burada tamamladıktan sonra 2014 yılında Kahramanmaraş Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Liseden sonra ara vermeden Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde resim bölümüne başlayan Mehmet Kaplan, resim alanında lisans eğitimi alırken bir yandan da okul dersleri haricinde kendi atölyesinde metal heykel çalışmaları yaptı. Genellikle mekanik eşyalardan söktüğü parçaları kimliğinden soyutlayarak yeni bir forma dönüştürmektedir. Çocukluk yıllarında tel ve çivilerle yaptığı oyuncaklarının ona bıraktığı güçlü hatıralar, onu sanatında özgünlük arayışına yönlendirmekte ve aynı zamanda lise yıllarından beri metal işlerindeki çalışma tecrübesi sanatına büyük katkı sağlamaktadır.
Çeşitli sergilere katılım sağlayan Kaplan, 2020 ve 2021 yıllarında Art Ankara Çağdaş Sanat Fuarında çalışmalarını sanatseverlere sunmuştur. Mutlu olmanın en iyi yolu "üretmek" olduğunu savunarak heykel ve resim çalışmalarına devam etmektedir.

mehmettiger46@gmail.com
 

Picture of Celal Kaan YÜRÜK

Mehmet KARAKOÇ

by Celal Kaan YÜRÜK - Saturday, 29 January 2022, 1:11 AM
 


Mehmet KARAKOÇ

1995 yılında Konya’da doğdu. 2009 yılında Eskişehir Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünü kazandı. 2013 yılında mezun oldu. 2013 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim bölümünü kazandı. 2019 yılında mezun oldu. 2019 yılında Pedagojik Formasyon eğitimi aldı. Aynı yıl Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans programını kazandı. Eğitimine devam etmekte.

mkkarakoc2016@gmail.com
 

Picture of Merve YILMAZ

Mehmet ÖZKARTAL

by Merve YILMAZ - Thursday, 16 January 2020, 3:14 PM
 


Doç. Dr. Mehmet ÖZKARTAL

1968 yılında Isparta, Eğirdir ilçesi Akpınar köyünde doğan sanatçı 1993 yılında Gazi Eğitim Fakültesi, Resim Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Araştırma görevlisi oldu. 2000 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü - Resim alanında Yüksek lisans yaptı. 2005-2009 yılları arasında Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Ana bilim dalında doktora eğitimini tamamladı. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesinde yardımcı doçent olarak atandı. 2013 yılında Doçent olan sanatçı halen Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde sanatsal çalışmalarına ve akademik görevine devam etmektedir.  
 

Picture of Merve YILMAZ

Mehmet SAĞ

by Merve YILMAZ - Friday, 28 January 2022, 10:30 PM
 


Doç. Dr. Mehmet SAĞ

1968'de Mersin'de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini Mersin'de yaptı. 1993 senesinde Gazi Üniversitesi Resim-iş Öğretmenliğinden mezun oldu. 1994'te Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi'nde asistan olarak göreve başladı. 1997 'de Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-İş programında "Van Müzesi'nde Bulunan Van-Hakkâri Yöresi Kilimlerinin Tekstil Tasarımı Açısından Analizi" başlıklı teziyle yüksek lisansım yaptı. 2009 senesinde Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-İş Öğretmenliği Doktora Programı'ndan "Kilim Eleştirisi” teziyle mezun oldu. 2012-2013 senesinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne görevlendirilerek öğretim üyeliği yaptı. 2014 senesinde Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne atandı. Sanatçı ulusal ve uluslararası birçok karma resim sergisine katılmıştır. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümünde öğretim üyeliğine ve sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim: mehmetsag@akdeniz.edu.tr
 


Page:  1  2  3  4  (Next)
  ALL