ANSİKLOPEDİ GİRİŞ


Akdeniz Sanat İnsanları Ansiklopedisi

Browse the glossary using this index

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | ALL

F

Picture of İbrahim KAYA

Fatih BAŞBUĞ

by İbrahim KAYA - Wednesday, 17 November 2021, 7:38 PM
 

Fatih Başbuğ

Prof. Dr. Fatih BAŞBUĞ

1979 Ankara’da doğdu. 1984-1995 İlk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı. 1996-2000 Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Lisans eğitimini tamamladı. 2000-2003 M.E.B bağlı okullarda Resim Öğretmeni olarak görev yaptı. 2003 Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandı. 2002-2005 Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2005-2009 Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı’nda Doktora eğitimini tamamladı. 2010 Nevşehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne öğretim üyesi (Yrd. Doç. Dr.) olarak atandı. Fakültenin kuruluş aşamasında Dekan Yardımcılığı, Resim Bölümü Başkanlığı ve Güzel Sanatlar Fakültesi’ni temsilen Senato üyeliği görevlerini yürüttü. 2012 Plastik Sanatlar (Resim) alanında Doçent unvanı aldı. 2013 Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atandı. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğü, Senato üyeliği, Fakülte ve Enstitü Yönetim Kurulu Üyelikleri gibi görevlerde bulundu. 2018 Profesör oldu. 2017-2020 Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne 39. Madde ile görevlendirildi. Burada Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, Fakülte Kurulu Üyeliği, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği ve Senato Üyeliği görevlerini yürüttü. Halen Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda eseri, özel ve resmi koleksiyonlarda, müzelerde bulunan sanatçı, üç yüzden fazla karma, grup ve yarışmalı sergilere katılmış, resim alanında on iki ödül kazanmıştır.

İletişim: fbasbug@gmail.com


..
 

Picture of Yasemin ŞAĞIŞMAK

Fatih DURUERK

by Yasemin ŞAĞIŞMAK - Saturday, 1 February 2020, 12:25 AM
 


M. Fatih DURUERK

1979 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Çankaya Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Tasarım vizyonu edinmek için başladığı yan dal programını yine aynı üniversitenin iç mimarlık bölümünde başarıyla tamamladı. 

  Küçüklüğünden beri deneylere ve cama meraklı olan Duruerk, nihayet  2005 yılında İstanbul Cam Ocağı Vakfı’nda camla profesyonel olarak ilgilenme fırsatı yakaladı. Burada sanatçı Angela Thwaites ile kalıpla şekillendirme ve füzyon çalıştı ve yıllardır merak edip araştırdığı malzeme : “cam” hayatının kopmaz bir parçası haline geldi.

Bu ayrılmazlık onu 2008 yılında Karma Obje ve Mekan Tasarımı Atölyesi’ni kurmaya yönlendirdi.  Karma Tasarım Atölyesinde, 2008’den bugüne halen (başta cam olmak üzere farklı materyalleri de kullanarak) sanatsal ve mimari çalışmalarına ve tasarladığı ürünlerle farkındalık yaratma çalışmalarına devam etmektedir.

Denizli kent meydanında yerini alan ve şehrin simgesi halini alan Cam Horoz Heykelinin sanatçısıdır.


 

Picture of Celal Kaan YÜRÜK

Fatma BEKTAŞ

by Celal Kaan YÜRÜK - Saturday, 29 January 2022, 12:51 AM
 


Fatma BEKTAŞ

1995 tarihinde Bursa’ da doğdu. Bursa Osmangazi’ de İlkokulu ve Ortaokulu tamamladı. Mustafakemalpaşa Kız Teknik ve Meslek lisesi Grafik ve Fotoğrafçılık bölümünü bitirdi. 2015 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümüne başladı. 2019 da lisans öğrenimini tamamlayarak Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans eğitimine başladı. Eğitimine devam etmekte olup çalışmalarını sürdürmektedir.
 

Picture of Ayşegül İZMİRLİ

Fatma Kübra URAL

by Ayşegül İZMİRLİ - Saturday, 29 January 2022, 12:53 AM
 

Fatma Kübra Ural

Fatma Kübra URAL 

2000 yılında uşakta doğdu. Uşak Hasan Hilmi ilkokul ve ortaokulunu bitirdi, ardından güzel sanatlar lisesin de okudu ve uşak üniversitesi güzel sanatlar fakültesi resim bölümünde okumaktadır.  

kubraural25@gmail.com

Fatma Kübra Ural

Fatma Kübra Ural

Fatma Kübra Ural

 

Picture of Ayşegül İZMİRLİ

Fatma YILDIRIM

by Ayşegül İZMİRLİ - Saturday, 29 January 2022, 12:59 AM
 

Fatma YILDIRIM

Fatma YILDIRIM

Diyarbakır doğumlu. 1999 Erzurum Atatürk Üniversitesi resim iş eğitimi mezunu. İlk görev yeri Hakkâri Yüksekova ilçesi. Daha sonra Malatya, Karaman ve Uşak'ta çalıştı.

İnstagram: ftmkrdg_

Fatma YILDIRIM

Fatma YILDIRIM

Fatma YILDIRIM

 

Picture of Celal Kaan YÜRÜK

Feridun IŞIMAN

by Celal Kaan YÜRÜK - Saturday, 29 January 2022, 1:48 AM
 


Prof. Dr. Feridun IŞIMAN

1949 yılında Küçük Kaymaklı, Kıbrıs’ta doğan sanatçı 1968 de LTL’den mezun oldu. 1972’de Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü, Turan Erol Atölyesinden mezun oldu. 1974 -1975 yıllarında Tampere kentinde (Finlandiya) sanatçı ve eğitmen olarak, sahne tasarımları ve portreler yaptı. “1975 -1995 Güzelyurt Kurtuluş Lisesi ve Güzelyurt Türk Maarif Koleji’nde resim ve sanat tarihi öğretmeni olarak çalıştı. Feridun Işıman değişik yıllarda gittiği veya davet edildiği Finlandiya “İsveç, Norveç, Danimarka, Hollanda, Almanya, İngiltere, Makedonya, Türkiye, Avusturya gibi pek çok ülkede çalıştı.
1995,1996 ve 2002 yıllarında Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’na, 26 bölümlük ‘çizgiler ve renkler’ programını hazırladı, sundu. Sanatçı, Lefke Avrupa Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisidir. Lefke, Lefkoşa ve Lapta’daki kendi resim atölyelerinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Picture of Okan GÖKDAL

Feryal BEYKAL ORHUN

by Okan GÖKDAL - Saturday, 1 February 2020, 12:30 AM
 

Feryal Beykal ORHUN 

Doç. Dr. Feryal BEYKAL ORHUN

 LisansGazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü

 Yüksek LisansPamukkale Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü

 Doktora: Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü

 Çalışma /Araştırma Alanı: Sanat Eğitimi, Resim

 Feryal Beykal Orhun halen Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İletişim: fbeykal@pau.edu.tr
 

Picture of Fikriye GÜNBEYİ

Fikriye GÜNBEYİ

by Fikriye GÜNBEYİ - Saturday, 1 February 2020, 12:36 AM
 


Fikriye GÜNBEYİ

1996 Aydın doğumlu.İlköğretim-Ortaöğretim-Lise eğitimlerini Aydın'da tamamladı. Resme olan ilgisi ve tutkusu ilköğretim yıllarında Resim Öğretmeninin onu sanata teşvik etmesiyle başladı. Lise de grafik bölümünü okudu. Lise yıllarında Resim Öğretmeni olan Ümran Ayyıldız'dan özel ders aldı ve yetenek sınavlarına hazırlanmaya başladı.2014 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Resim bölümünü kazandı. 2018 yılında lisansını tamamladıktan sonra Aydına yerleşti ve çalışmalarına orada devam etti. 2019 yılında yüksek lisans sınavlarını kazanıp tekrar Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinin de öğrenciliğine devam etmektedir. Yaptığı resimlerinde daha çok oto portresine yer vermektedir.Çalışmalarını Isparta da sürdürmektedir.

İletişim: fikriyegunbeyi90@gmail.com