Picture of Mustafa Koray TAŞKIRAN

Elçin ÇETİNKAYA

by Mustafa Koray TAŞKIRAN - Saturday, 29 January 2022, 11:06 PM
 


Elçin ÇETİNKAYA

Manisa Alaşehir’de dünyaya geldim. İlk-orta eğitimimi Alaşehir’de tamamladıktan sonra İzmir Kız Lisesinde yatılı olarak okudum. O yıllarda çarşı izinlerinde sanat galerileri ve müzeleri gezmek en büyük hobimdi. Hedefim olan sanat eğitimim için Güzel Sanatlar Fakültesini bitirdikten sonra Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim dalı Resim-İş Öğretmenliği Bilim dalında Yüksek lisansımı tamamladım. Tez danışmanım Prof. Dr. Mehmet BAŞBUĞ, resim sanatı ve tarihi açısından bende yeni ufuklar açtı. Kendisinin kıymetli danışmanlığı eşliğinde “Türk Kurtuluş Savaşı Resimlerinin Sanat Eğitimine Katkısı“  konulu tezimi tamamladım. Bu süreçte yine resim sanatı tarihimiz açısından bir döneme adını vermiş olan değerli sanatçı İbrahim ÇALLI’ nın torunu kıymetli sanatçı Yaşar ÇALLI ile tez içeriğim dolayısıyla arşiv çalışmaları gerçekleştirdim. Tez çalışmam halen Anıtkabir Müze Komutanlığı Kütüphanesinde okuyucuların hizmetine sunulmaktadır.
2009-2010 eğitim öğretim döneminde Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programından mezun olarak 2012 yılında Şanlıurfa’ya resim öğretmeni olarak atandım. Ülkemizin pek çok şehrinde görev yaparak sanat alanında çocuklara dokunmaya çalıştım. 2017-2018 eğitim öğretim döneminde Tunceli Bilim Sanat Merkezinde zevk ve heyecanla yaptığım öğretmenlik sayesinde yoluma başka bir deneyim eklemiş oldum.
2003 yılından günümüze birçok karma resim sergisine katıldım. Halen Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde eğitimim devam etmektedir. Kişisel resim çalışmalarımda beni etkileyen toplumsal gerçeklerdir. Savaşlar, göçler ve toplumsal acılardan kaynaklanan olguların bireyin ifadesine ve bedenine yansıyan yanlarını resmederek özellikle kadınların ve çocukların çaresizliklerini ifade etmeye çalışıyorum. Ayrıca yaşadığım çevrede, çalıştığım okullarda sanat eğitimi alan ve ruhunda estetik kaygılar oluşabilen bireyler yetişebilmesi adına çocuklar için resim öğretmeni olmaya devam ediyorum.
» ANSİKLOPEDİ GİRİŞ